Az elpusztult állatok nem számítanak szelektív hulladéknak
A szelektív hulladékok közt több állati tetem is feltűnt a válogatósoron Lécfalván. A kérdéses zsákok vidéki településekről érkeztek, a TEGA Rt. nem kívánja ezeket a községeket, falvakat megnevezni.
„Azt kell, hogy mondjam, hogy az emberek java része érti a szelektív hulladék fogalmát, a zsákokban műanyag, papír, karton, fém és üveg van. Ez az esetek java részére igaz, azonban az utóbbi időben elhullott tyúktól, patkánytól, macskatetemig elmenően nagyon nem odaillő dolgokra panaszkodnak a lécfalvi válogatónál dolgozó emberek” – fogalmazott Máthé László, a TEGA Rt. igazgatója.
Talán nem tudja mindenki, de a TEGA Rt. a begyűjtött hulladékokat a lécfalvi válogatóba szállítja: ott a vegyes hulladék lerakóra kerül (azaz egy elkerített részre leürítik, ahol hosszú idő alatt lebomlik), a városokból érkező lebomló anyagokat előkészítik komposztálásra, míg a szelektív hulladékot futószalagon emberek válogatják szét több kategóriára (pl. PET palackok esetében szín szerint zöld, fehér, barna, átlátszó anyagra – hasonlóan járnak el az üveg és papír esetében is).
„A baj azzal, hogy a szelektív hulladékba dögöt dob valaki épp ilyenkor jelentkezik: a futószalagon, ahol emberi kezek közt megy át minden. Csak azt tudom mondani, hogy gondoljon bele az illető, hogy mit szólna, ha a munkaasztalára egy akár több napja oszlásnak indult tetem kerülne: ebben a válogatóban nehéz munkát végeznek az ott dolgozók, a minimális tiszteletet nem szabad megtagadni tőlük” – szögezte le Máthé László igazgató.
A TEGA Rt. ismételten hangsúlyozza, hogy a magánházak lakóinak külön zöld feliratos zsák áll a rendelkezésére az italos és befőttesüvegek számára – ezek többhasználatú zsákok, amelyek jóval tartósabbak a kék feliratos zsákoknál, amelyek a többi szelektív hulladék számára vannak: a köztisztasági vállalat arra kéri az ügyfeleit, hogy az üveget gyűjtsék a zölddel feliratozott zsákba, a többi szelektív anyagot pedig dobják a kék feliratú zsákokba.